ОРГАНИЗАЦИОНЕН КОМИТЕТ
Научно-практическата конференция
ПРОЛЕТНИ ВАРНЕНСКИ ДЕРМАТОЛОГИЧНИ ДНИ се организира
от СДРУЖЕНИЕ "НАЦИОНАЛНО ДЕРМАТОЛОГИЧНО ДРУЖЕСТВО".
ПРОЛЕТНИ ВАРНЕНСКИ ДЕРМАТОЛОГИЧНИ ДНИ се организира
от СДРУЖЕНИЕ "НАЦИОНАЛНО ДЕРМАТОЛОГИЧНО ДРУЖЕСТВО".
ЧЛЕНОВЕ НА ОРГАНИЗАЦИОННИЯ КОМИТЕТ

Доцент към Катедра по дерматология и венерология, Медицински Факултет - гр. София

www.skin-bg.com
моб. 0888 768 413
Доц. д-р Илко Бакърджиев, дм е роден през 1968 г. в гр. Варна. Завършва медицина в Медицинския университет в морската столица през 1994. Специализира в клиниката по кожни и венерически болести във Варна, под ръководството на проф. д-р Златко Пенев, дмн, в София – при проф. Невена Берова, дмн, както и в Германия, Малта, Испания, Франция и Италия. Защитава докторска дисертация в областта на полово предаваните заболявания. Автор е на няколко изобретения и множество публикации в български и международни специализирани издания. Член е на Българското дерматологично дружество, Съюза на учените в България, Балканската асоциация по история на медицината, Европейската академия по дерматология и венерология. Преподавател по дерматология и венерология към Медицицински Колеж, Медицински Университет - гр. Варна. През 2013 г. е хабилитиран за звание Доцент към Медицински колеж на Медицински университет - гр. Варна.
ПОЧЕТНИ ЧЛЕНОВЕ НА ОРГАНИЗАЦИОННИЯ КОМИТЕТ

Чл.кор. Акад. д-р Ваньо Митев, дм, дбн,
Академик Ваньо Иванов Митев е роден на 26.03.1954 г. в гр. Русе. Завършва средното си образование във Френската гимназия в гр. София през 1967 г., а висшето си образование по „Медицина” завършва в Медицинска Академия - София през 1982 г. Женен е с две деца.
След завършване на висшето си образование от 1982 г. до 1984 г. работи като лекар-неонатолог, ординатор в Окръжната болница в гр. Русе.
През 1984 г. постъпва в Катедрата по химия и биохимия на МФ при МУ - София като редовен аспирант.
През 1987 г. защитава дисертация и получава научната степен „Кандидат на медицинските науки" като преминава последователно през: 1987 г. – асистент; 1988 г. – старши асистент; 1990 г. – главен асистент; 1996 г. – доцент;
През 1996 г. защитава дисертационен труд за придобиване на научната степен „Доктор на биологическите науки". През 1998 г. е избран за професор.
Проф. Ваньо Иванов Митев става най-младият професор в МУ-София.
В периода 1991-1994 г. проф. Митев е специализирал в Лабораторията по клетъчна молекулярна биология, INRA, Jouy en Josas, Франция.
От 1995 г. проф. Митев завежда лаборатория „Клетъчна сигнализация" в Катедрата по Химия и биохимия , а от 1998 г. завежда Сектор „Биохимия".
През 1999 г. е избран за Ръководител на Катедрата по Химия и биохимия, която ръководи и понастоящем. От 1999 г. до 2003 г. е Зам. декан по науката на Медицинския факултет на МУ-София, а от 2003 г. ръководи Международния отдел в Ректората на МУ-София.
От 2006 г. проф. Митев е ръководител и на Центъра по молекулна медицина.
Проф. Митев е автор и съавтор на над 250 научни публикации с импакт фактор над 150 и с над 1050 цитирания. Автор и съавтор е на редица монографични трудове и учебници между които и на първия специално адаптиран за Web базирано обучение учебник „Биохимия в Интернет. Лекции по Биохимия”.
Проф. Митев е научен ръководител на 25 български докторанта и е консултант на 8 чуждестранни докторанта.
Научно-изследователската група на проф. Митев има спечелени и разработени над 80 български проекта по линия на МОН и Съвета за медицински науки на МУ - София и участва в разработването на 9 международни проекта и двустранни споразумения.
Проф Митев е носител на престижни български и международни награди:
през 2005 г. получава наградата „Ораховац” на МУ - София за най-добра научна продукция през последните 3 години;
през 2006 г. получава наградата на МУ - София „Signum Laud is с лента”;
през 2006 г. е обявен за „Учен на годината” и получава наградата на МОН;
Проф. Митев има над 11 награди и в областта на електронното обучение.
В ръководената от него катедра по Медицинска химия и биохимия през 2007 г., в не техническо Висше училище, се създава първата в България лаборатория по Web базирано електронно дистанционно и интерактивно обучение.
На 18.02.2008 г. проф. Митев участва в изборите за Ректор на МУ - София, на който пост е избран с убедително мнозинство.
Проф. д-р Анелия Клисарова, дмн
Министър на образованието и науката (29 май 2013 – 6 август 2014)
заместник председател на Дружеството по Нуклеарна медицина
Проф. д-р Анелия Клисарова, дмн e родена на 13 декември 1961 г. Завършва медицина в МУ през 1986 г. Специализира в Германия, Швейцария и Кипър. В биографията и влизат множество длъжности и ръководни постове в здравни центрове и отделения. След асистентството минава през титлите доцент и доктор на медицинските науки. От 2000 г. е заместник-ректор по научната дейност в МУ – Варна, един мандат. От 2002 г. е лектор в Международната атомна агенция – Кипър. През 2003 г. става началник на „Център по образна диагностика" и лъчелечение, завеждащ отделението по Нуклеарна медицина към МБАЛ „Св. Марина" – гр. Варна. От 2004 г. досега е избрана за ректор на Медицинския университет – гр. Варна. От 2005 г. е професор към Катедрата по образна диагностика. Получава званието доктор хонорис кауза на университета „Овидиус” в Констанца, Румъния през 2006 г., а през 2007 г. и на Одеския медицински университет в Украйна, както и на Одринския в Турция. Получава златен медал „Алберт Швайцер” на Полската академия на науките. Номинирана е и за наградата „Мария Кюри“ в Неапол. Създава българско-швейцарско училище за рентгенови лаборанти към варненския Медицински колеж.
Има над 52 научни публикации в български списания и над 27 в международни, множество участия в конгреси и други научни форуми. Владее немски, английски и руски език. Омъжена с един син.
Втори мандат общински съветник от листата на БСП, председател на комисията по здравеопазване към Общински съвет – гр. Варна. Като местен парламентарист инициира и активно подпомага откриването на Център по имплантология във Варна и програмата „Ин витро”, финансирана от общината.
Проф. д-р Анелия Клисарова, дмн е отдавна признат български лекар, учен, общественик. Освен като ректор на Медицински университет – гр. Варна тя е заместник председател на Дружеството по Нуклеарна медицина. През 2011 г. получава приза „Медик на годината”. Званието е присъдено за изключително активната и ползотворна работа на проф. Клисарова като ректор на Медицинския университет. По време на нейното управление са създадени два нови факултета към МУ - Варна – по дентална медицина и по фармация. Допълнително е отличена и за своя изключителен принос за развитието на науката и практиката в сферата нуклеарната медицина, както и за използването за пръв път в България на позитронно-емисионна томография с компютърна томография РЕТ/СТ.
За своята цялостна и научно-преподавателска дейност е наградена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ І степен. През 2013 г. проф. Клисарова е избрана за министър на образованието и науката.Проф. д-р Красимир Иванов, дмн
ректор на Медицински университет - гр. Варна
Проф. д-р Красимир Иванов, дмн е роден на 10.03.1960 г. в гр. Варна. Завършва МУ - Варна през 1986 г. Проф. д-р Красимир Иванов има 25 г. лекарски стаж, от тях 22 г. като хирург. От 1987г. – 1990г. – лекар в работническа болница Девня, а 1990г. – последователно аспирант, а след това асистент, старши и главен асистент и завеждащ сектор към Катедрата по обща и оперативна хирургия на МУ – Варна. Придобива специалност по хирургия през 1993 г. През 1996 г. защитава дисертационен труд на тема „Към диагностиката и хирургичното лечение на ректален карцином”. През 2008 г. защитава дисертационен труд на тема „Нови насоки в диагностиката и хирургичното лечение на колоректалния карцином”. През 1990 г. печели конкурс за редовен асистент към Катедрата по обща и оперативна хирургия към Медицински университет – Варна. Последователно преминава през старши и главен асистент. През 2002 г. се хабилитира като доцент, а през 2008 г. като професор към Катедра по обща и оперативна хирургия, анестезиология и интензивно лечение. През 2004 г. придобива магистърска степен по „Здравен мениджмънт”. От 2001 г. до 2010 г. е заема длъжността изпълнителен директор на МБАЛ „Св. Марина” – Варна. От 2004 г. е ръководител Катедра по обща и оперативна хирургия, анестезиология и интензивно лечение. Специализира онкологична хирургия на дебело черво и право черво, както и онкологична хирургия на черен дроб в Швейцария, Германия и Ирландия. Активно работи в областта на колоректалната хирургия, злокачествените заболявания на гастро-интестиналния тракт (онкологична хирургия), лапароскопската хирургия, телемедицината и телехирургията. През 2005г. защитава успешно дипломна работа и получaва магистърска степен по „Стопанско управление”. От 2009г. придобита научна степен “доктор на медицинските науки” със защита на дисертационен труд на тема „Нови насоки в диагностиката и лечението на колоректалния карцином”. От 2010 г. Председател на Съвета на директорите.
Член на
Българското хирургическо дружество (БХД), Българска асоциация на хирурзи и гастроентеролози (БАХГ), съсловната организация на хирурзите в България, Съюза на учените в България, European Digestive Surgery, Академичният съвет при МУ – Варна, IASGO – Международна организация на хирурзи, гастроентеролози и онколози, ISUCRS – Международна организация на университетски преподаватели-хирурзи.
[Проф. д-р Невена Берова, дмн]
Проф. д-р Невена Берова, дмн завършва своето висше медицинско образование в МУ, София (1954); Специалност дерматология и венерология "КДВ", София (1959); Специалност алергология (1991); защита на докторска дисертация (1959); защита на дисертация за доктор на науките(1986); хaбилитация за звание Доцент (1983); звание Професор (1989);
Специалиазации: КДВ - София; КДВ Мюнхен (1964), Хамбург, Берлин, Давос, Лайпциг, Лондон, Париж, Будапеща.
Професионална реализация: Онкологичен диспансер гр. Бургас; аспирант НИДВ (1955-1959 г.); зав. дерматологичен кабинет студентска поликлиника София (1960-1962); асистент 1-ва, 2-ра, 3-та степен, доцент, професор, КДВ София. Завеждащ секция дерматологична алергология КДВ София (1976-2000); Чуждестранен асистент КДВ Мюнхен (1964 г.); гост лектор в клиника по климатотерапия Давос /1968 г./
Научна дейност: Автор и сьавтор на 4 профилирани монографии и участник в 24 други учебници и монографии; автор на 205 публикации от които 120 на бьлгарски език и 85 на чужди езици; 15 рационализации; 1 изобретение и над 150 участия в научни форуми у нас и в чужбина. Предпочитана тематика: алергични реакции кьм медикаменти, козметични средства, сьвременни диагостични и терапевтични методи в дермато-алергологията, високо планинско климатолечение на кожните болести. Автор на множество рецензии, експертни становища, редакции. Председател по СНС по ДВИЕНХ.
Членства в научни и професионални организации: БДД, БЛС, ЦУБ, чл.кореспондент на Шведското дерматологично дружество, почетен член на Баварското дерматологично дружество , международната комисия по интерфероните, източно-европейско дружество по контактна алергия, EADV. Член и председател на СНС по ДВИБЕПХ при ВАК (2000-2010).
Награди: Проф. Б.Берон, като кръжочник по ДВ (1954); впосл. на БДД (1994), почетен член на БДД (2000); почетен Професор на МУ София (1999); заслужил доктор МНЗ (1977); Номинация Жена на Годината (1997) на АБИ, Доктор "хонорис кауза" на БДД (2000). Проф. д-р Невена Берова, дмн ни напусна в края на 2021 г. Нека си спомняме за нея с дълбока благодарност и безкрайно уважение![Проф. д-р Златко Пенев, дмн]
Проф. д-р Златко Пенев, дмн е международно признат български лекар и учен. Основател и пръв ръководител на Клиниката по кожно-венерически заболявания в гр. Варна. През 1991 г. в гр. Варна проф. Златко Пенев основава заедно със своята съпруга маг. фарм. Гергана Пенева Фармацевтични лаборатории ТАЛОДЕРМА.
Проф. Зл. Пенев, дмн и неговия син д-р Юлиян Пенев стават пионери в клиничното прилагане на лазерите в родната дерматология. Лазерът на меден бромид е приложен в дерматологията за първи път в света през 1984 г./по библиографски данни/ в Кожна клиника – Варна от д-р Ю. Пенев (тогава студент) върху пациенти с хемангиоми. Проф. д-р Златко Пенев, дмн си отиде от нас през 2012 г. Помним го с благодарност и дълбоко уважение!